News
News

ENCE ja PlayStation Suomi aloittavat yhteistyön

ENCE ja PlayStation Suomi aloittavat yhteistyön, joka tuo “Pleikkarin” osaksi ENCEn arkea niin kilpa- kuin ajanvietepelaamisessa.

Yhteistyön kulmakivenä toimii monipuolinen sisällöntuotanto, josta ensimmäiset esimerkit nähdään lähipäivinä. PlayStation on ENCEssä kilpapelaamisen työkalu “änäriä” ammatikseen pelaavalle Erik “EKI” Tammenpäälle, mutta myös tapa esimerkiksi CS:GO ammattipelaajillemme rentoutua ja viettää aikaa ystävien kanssa. Haluamme yhteistyöllä korostaa pelaamisen monimuotoisuutta ja PlayStationin roolia sen mahdollistajana.

Erik “EKI” Tammenpää luottaa “Pleikkariin” NHL 21 ammattipelaajana

“PlayStation on konsolipelaamisen ykkösnimi ja olemme innoissamme päästessämme tekemään yhteistyötä PlayStation Suomen kanssa. Konsolipelaaminen esportsissa on etenkin Yhdysvalloissa ollut suuressa suosiossa jo pitkään ja se kasvattaa jatkuvasti profiiliaan myös Euroopassa. Uuden sukupolven PlayStation 5 julkaisun myötä mahdollisuudet ja potentiaali kasvavat entuudestaan.”

- Joona Leppänen, Marketing Director, ENCE

ENCEltä on luvassa sisältöä 19.11 myyntiin tulevasta PlayStation 5:a julkaisuviikolla niin somessa, YouTubessa kuin Twitch.tv:ssä.

ENCEn ja PlayStation Suomen yhteistyön virallisena kaupallisena kumppanina toimii Telia, josta laitteet, lisätarvikkeet ja pelejä saat ostettua täältä 

Seuraa meidän kanavista “Pleikkari” sisältöjä
twitter.com/ENCE
instagram.com/enceesports
facebook.com/enceesports
youtube.com/ENCETV
twitch.tv/ENCE

Seuraa PlayStation Suomea somessa
facebook.com/sonyplaystationsuomi
instagram.com/sonyplaystationsuomi
#PlayStationSuomi
#Pleikkari

Yhteydenotot tähän tiedotteeseen liittyen
media@ence.fi

NewsENCE
ENCE x Skin.Club
29.08.2025

ENCE welcomes Skin.Club as one of its Main Partners.

NewsENCE
ENCE partners up with POWER
28.08.2025

ENCE is launching a partnership with the Nordic department store chain, POWER.

NewsENCE
ENCE ja POWER aloittavat yhteistyön
28.08.2025

ENCE aloittaa yhteistyön pohjoismaisen tavarataloketju Powerin kanssa.